Svetelné delo Fenix LR40R má mohutný kaliber aj enormný „dostrel“

Vyhľadávacie svietidlo Fenix LR40R dosahuje rekordného svetelného výkonu 12 000 lúmenov, má znamenitý dosvit viac než ¾ km a ponúka unikátnu kombináciu širokého aj diaľkového svetelného kužeľa. Je vybavené vysokoprúdovým Li-ion akumulátorom, ktorý sa nabíja priamo vo svietidle a sám môže byť zdrojom nabíjania ako PowerBank. Svietidlo s nárazuvzdornou a vodotesnou konštrukciou sa obzvlášť hodí na prieskumné, pátracie a záchranné operácie a na stráženie rozsiahlych areálov.

Uprostred reflektora LR40R žiari výkonná, modernizovaná LED Cree XP-L HI a po jeho obvode celkom 18 LED Cree XP-G3. Toto osadenie a tvarovanie reflektora umožňuje svietiť buď širokým, alebo diaľkovo zameraným svetelným kužeľom, prípadne použiť oba naraz. Dvojtlačidlovým ovládaním môžeme aktivovať stredovú LED a zamerať svetlo do diaľky, alebo zapnúť obvodovú sekciu diód a svietiť do väčšej šírky.

Oba okruhy majú samostatné stupňovanie výkonu. Diaľkový kužeľ začína na režime 50 lúmenov, ktorý dosahuje výdrž takmer 4 dni nepretržitého svietenia. Svetelný tok možno postupne zosilňovať až na 1000 lúmenov. U širokého svetelného kužeľa môžeme výkon regulovať v rozpätí 350 – 11000 lúmenov, navyše je k dispozícii stroboskop s premenlivou frekvenciou a signalizácia SOS.

Akonáhle oba kužely spoja svoje sily, svetelný tok dosiahne excelentnú hodnotu 12 000 lúmenov a dosvit 773 metrov. Elektronika svietidla udržiava konštantný jas, kým je to v možnostiach batérie. Vzhľadom k výkonu je tu tiež dôležitá ochrana proti prehriatiu aj proti príliš hlbokému vybitiu akumulátora.

Na špičkovom výkone nového modelu sa spolu s diódami podieľa interný vysokoprúdový Li-ion akumulátor ARB-L37-12000 s kapacitou 43,2Wh. Dobíja sa vo svietidle prostredníctvom USB-C konektora. S ním možno použiť aj adaptéry pre rýchle nabíjanie, ktoré využívajú protokoly QC3.0 a QC2.0 a úplne vybitý akumulátor dokážu nabiť za 3,3 – 12 hodín, podľa sily zdroja. Keď sa uspokojíme s obmedzením svetelného výkonu, môžeme vstavaný napájací zdroj núdzovo nahradiť 1 – 4 samostatnými Li-ion akumulátory typu 18650. Stav nabitia možno kontrolovať na štyroch indikačných diódach. Svietidlo nám tiež poslúži ako POWERBANK, môžeme z nej napríklad nabiť iPhone X až štyrikrát.

Telo svietidla je vyrobené z leteckého tvrdeného hliníka. Odoláva bežným pádom (testované z výšky 1 metra) a povrch, upravený tvrdou anodizáciou, vzdoruje poškrabaniu a oteru. Reflektor kryje tvrdená sklenená šošovka s antireflexným povrchom, okraj reflektora je naviac opatrený úderným ráfikom z nerezovej ocele. Svietidlo je tiež odolné voči vode a prachu podľa štandardu IP68, neprenikne do neho voda ani v dvojmetrovej hĺbke.

Niektoré výkonnejšie svetlá pripomínajú skôr svetelný obušok. Avšak dĺžka tohto modelu príliš nepresahuje dlaň. Mimoriadnu prednosťou LR40R je práve spojenie nadštandardného svetelného výkonu s rozmermi ručného svietidla (dĺžka 15,4 cm, priemer 5 – 8 cm, hmotnosť 698 gramov vrátane akumulátora).

Výrobca pamätal tiež na ďalšie detaily, ako je možnosť svietidlo zapnúť v naposledy použitom režime alebo v prípade potreby jeho ovládanie uzamknúť, aby nedošlo k nechcenému zapnutiu. Ryhovaný povrch nepreklzáva v ruke ani v rukavici. Policajti, záchranári, vojaci, členovia horskej služby aj stráže rozľahlých objektov dostávajú do rúk extrémne výkonný zdroj svetla, ktorý je schopný dosvietiť na veľkú vzdialenosť aj prehľadávať priestor vo veľkej šírke. Baterku, ktorá sa dokáže rozžiariť ako reflektor auta, ocenia napríklad aj jachtári na vode alebo speleológovia v rozsiahlejších jaskynných komplexoch a prakticky každý, kto potrebuje čeliť tme mimoriadne silným svetlom.

Všetky kľúčové parametre svietidla (svetelný tok, doba prevádzky na batérie, vodotesnosť, dosvit a nárazuvzdornosť) sú zmerané v súlade s normou ANSI / NEMA FL 1-2009.

Vyhľadávacie svietidlo Fenix LR40R je dostupné v internetovom obchode www.kronium.cz aj u ďalších predajcov značky Fenix. Na stránkach e-shopu nájdete aj podrobnejší návod na ovládanie. Odporúčaná maloobchodná cena je 269,90 Eur s DPH.

Náhľadový obrázok - Svetelné delo Fenix LR40R má mohutný kaliber aj enormný „dostrel“
Aby bolo legislatíve EÚ učinené zadosť, vedzte, že tento web využíva cookies, ako drvivá väčšina všetkých stránok na internete.
Ďalším používaním webu s ich využitím súhlasíte. Ďalšie informácie >